آمار فروش رنو به ایران بعد از تحریم‌ها چقدر شده است؟

تاریخچه رنو فرانسه

شرکت خودروسازی رنو فرانسه که یکی از جنجالی‌ترین شرکت‌های پسابرجامی محسوب می‌شود در چند سال اخیر توانسته بود فروش بسیار بالایی را در بازار ایران ثبت کرده و عملا درصد قابل توجهی از فروش سالانه خود را در کشور ایران ثبت کرده و به همین دلیل به دنبال راه اندازی کارخانه تولید در ایران بود که حتی محل آن در ساوه مشخص شده بود ولی تحریم‌های جدید آمریکا عملا همه نقشه‌های این شرکت را نقش بر آب کرد.

به گزارش چرخان، شرکت خودروسازی رنو فرانسه در خبری اعلام کرد که فروش این شرکت به بازار ایران بسیار کاهش یافته و در حالیکه در سال گذشته توانسته بود رقم بسیار بالایی را به بازار ایران صادر کرده و به فروش برساند اما این فروش در سال اخیر کاهش یافته و بعد از شروع تحریم‌های جدید آمریکا علیه صنعت خودروسازی کشور عملا این عدد به طرز عجیبی کاهش یافته و به یک دهم قبل رسیده است.

رنو فرانسهطبق اعلام رسمی گروه خودروسازی رنو فرانسه فروش این شرکت در هشتمین ماه سال جاری میلادی به حدود ۷ هزار خودرو رسیده است که نشان دهنده تاثیر ۵۰ درصدی تحریم‌های آمریکا در ماه اوت بوده است. این آمار نسبت به ماه گذشته در سال قبل نیز کاهش حدود ۵۰ درصدی را تایید می‌کند.

این تعداد فروش رنو در ماه اخیر در حالی است که در صورت ثبات در وضعیت اقتصادی و عدم اعمال تحریم‌های آمریکا می‌توانست تعداد ۲۰ هزار خودرو را ثبت کند که طبیعتا فروش کل رنو در ایران را به حدود ۲۵۰ هزار دستگاه خودرو می‌رساند که نسبت به سال گذشته که ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو بود افزایش شدیدی را تجربه می‌نمود.

رنو اسپیس

البته این اتفاق برای خودروساز فرانسوی در حالی رخ می‌دهد که قبل از شروع تحریم‌های آمریکا مدعی بود که از این تحریم‌ها تبعیت نخواهد کرد ولی تلاش‌های این شرکت برای کسب معافیت از آمریکا بی نتیجه ماند و در یک چرخش کاملا پیش بینی شده اعلام کرد که بازار آفریقا را جایگزین بازار ایران خواهد کرد.

به نظر می‌رسد که کل صادرات رنو به ایران در سال میلادی جاری با افت فاحشی روبرو شده و با ادامه‌دار شدن وضعیت تحریم‌ها و عدم گشایش در وضعیت اقتصادی کشور عملا در سال بعدی به چیزی در حدود صفر خواهد رسید که بایستی صرفا منتظر اوضاع در سال آینده باشیم که قطعا جولان خودروهای چینی اولین چیزی است که رخ خواهد داد.

نوشته آمار فروش رنو به ایران بعد از تحریم‌ها چقدر شده است؟ اولین بار در چرخان پدیدار شد.