افزایش کرایه تاکسی با میانگین ۱۲٫۵ درصد در تهران

کرایه تاکسی سال 97 مانند سال گذشته پس از گذشت چند ماه از سال، افزایش یافت و «عليرضا قنادان» مدیر عامل سازمان تاکسیرانی تهران اعلام کرد نرخ کرایه‌ها به طور میانگین 12.5 درصد افزایش داشته است.

بر اساس اعلام سازمان تاکسیرانی به دیجیاتو، نرخ کرایه تاکسی از ابتدا تا انتهای خیابان بهنام در منطقه 5 از 800 تومان به 900 تومان، پایانه آزادی ـ شهرک اکباتان از 1600 به 1800 تومان و شهرزیبا ـ پایانه شهید نظری از 2800 به 3100 تومان افزایش یافت.

همچنین کرایه پایانه آزادی ـ پایانه سترگ از 4600 به 5000 تومان و دوراهی یوسف آباد ـ ونک از 1800 تومان به 2000 هزار تومان رسید. البته موارد گفته شده، کرایه تعدادی از خطوط تاکسیرانی است.

افزایش نرخ کرایه‌ها در مسیری طولانی

تائید افزایش نرخ کرایه تاکسی روند کوتاه و ساده‌ای ندارد. سازمان تاکسیرانی برای انجام این کار باید تائید شهرداری، شورای اسلامی شهر و در نهایت فرمانداری استان تهران را هم جلب کند. منتها امسال مدیر عامل سازمان تاکسیرانی پارامترهای جدیدی برای افزایش کرایه‌ها پیشنهاد داد که مورد تائید فرمانداری قرار نگرفت.

هدف قنادان این بود که نرخ کرایه با توجه به شرایط نامساعد جوی و همچنین اوج ترافیک افزایش داشته باشد، یعنی دقیقا همان رفتاری که رانندگان در روزهای بارانی و پرترافیک انجام می‎دهند و هیچ ضابطه‌ای برای آن وجود ندارد.

با این حال فرمانداری با این موضوع موافقت نکرد و تاکسیرانی به افزایش نرخ کرایه‌ها تا 12.5 درصد رضایت داد. مدیر عامل سازمان تاکسیرانی تهران افزایش نرخ‌ها را بر پایه مدل اقتصادی و محاسبات قیمت تمام شده سفر دانست که برای شهروندان و تاکسیرانان به عدالت نزدیک‌تر است:

«اعتراضات فرمانداری در خصوص مصوبه نرخ کرایه تاکسی‌ها پذیرفته شده و امیدواریم با ایجاد زیرساخت‌ها بتوانیم در آینده نرخ متغیر کرایه در روزهای بارانی و برفی و زمان های اوج ترافیک را اجرایی کنیم اما در حال حاضر این زیرساخت‌ها وجود ندارد و به دلیل آنکه اجرای مصوبه شورا طولانی مدت شده بود و تأکید بر این موضوع فرسایشی می‌شد، تصمیم گرفتیم اعتراضات فرمانداری را بپذیریم و انشاءالله در آینده و بعد از تکمیل زیرساخت‌ها به دنبال اجرایی کردن این پیشنهاد باشیم.»

کرایه تاکسی

برخی تاکسیرانان به طور غیرقانونی و قبل از اعلام نرخ کرایه‌ها اقدام به افزایش کرایه کرده بودند و این احتمال وجود دارد که بعد از افزایش نرخ رسمی، مجددا کرایه‌ها را بیشتر کنند. از نظر قنادان این کار غیر قانونی است و شهروندان می‌توانند شکایات خود را از سامانه شکایات شهرداری تهران 1888 ارسال کنند.

قنادان با بیان اینکه مبنای افزایش کرایه تاکسی‌ها در شهر تهران نرخ اعلام شده در برچسب‌های نصب شده بر روی تابلوهای خطوط و شیشه جلوی تاکسی‌هاست، گفت:

«فرایند نصب برچسب های نرخ های کرایه‌ها نیز به تدریج در حال انجام شدن است. در سال‌های پیش بین دو هفته تا یک ماه به طول می‌انجامید که تلاش می‌کنیم در مدت کوتاهی نرخ‌های جدید بر روی شیشه ماشین ها نصب شود.»

گفتنی‌ست در حال حاضر نرخ‌ها در تابلوی اطلاع رسانی خطوط نصب و در پرداخت مرکزی نیز به روز رسانی شده است. همچنین شهروندان تهرانی برای اطلاع از نرخ‌های سال می‌توانند به سایت سازمان تاکسیرانی مراجعه کنند.

The post افزایش کرایه تاکسی با میانگین 12.5 درصد در تهران appeared first on دیجیاتو.