با خودروهای توربو مطرح در بازار ایران آشنا شوید!

خودروهای توربو در بازار ایران در حال افزایش هستند. خودروهای توربو در مقایسه با نمونه‌های مشابه از موتورهای با حجم کمتر بهره می‌برند با این حال قادر به تولید قدرت بیشتر هستند و سوخت کمتری نیز مصرف می‌کنند. خودروهای توربو در مقایسه با خودروهای مجهز به موتور تنفس طبیعی نیاز به نگهداری بیشتری دارند و باید روغن آن‌ها به موقع تعویض شود.

با توجه به فوایدی که موتورهای توربو برای خریداران به ارمغان می‌آورند، انتظار می‌رود در آینده شاهد محصولات بیشتری مجهز به این موتورها در بازار ایران باشیم. در ادامه این مطلب به معرفی مطرح‌ترین خودروهای توربو در بازار ایران می‌پردازیم، با چرخان همراه باشید.

سورن و دنا

این دو خودرو در نسخه‌های مجهز به موتور تنفس طبیعی و موتور توربوشارژر در بازار ایران به فروش می‌رسند. نسخه‌های توربوشارژر دنا و سورن در مقایسه با نمونه‌های عادی قدرت بیشتری را در اختیار راننده قرار می‌دهند و مصرف سوخت کمتری دارند.

در هر دو از موتور EF7 توربوشارژر با حجم ۱۶۵۰ سی‌سی استفاده شده که در دور موتور ۵۵۰۰ دور در دقیقه حداکثر قدرت ۱۵۰ اسب بخار را تولید می‌کند و گشتاور تولیدی آن برابر با ۲۱۵ نیوتون متر است. نسخه‌های تنفس طبیعی این محصولات به موتور ۱۱۵ اسب بخاری با گشتاور ۱۵۷ نیوتون متر مجهز شده‌اند.

جک S5 اتوماتیک

در این شاسی بلند از موتور ۴ سیلندر با حجم ۱۹۹۷ سی‌سی استفاده شده است. این موتور قادر به تولید ۱۷۴ اسب بخار قدرت و ۲۶۵ نیوتون متر گشتاور است. قدرت تولیدی موتور توسط یک گیربکس ۶ سرعته دوکلاچه به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

آریزو ۵ توربو

آریزو ۵ توربو TE اتوماتیک به یک موتور ۴ سیلندر مجهز شده است. این موتور دارای حجمی برابر با ۱۴۹۹ سی‌سی بوده و قدرت و گشتاوری برابر با ۱۴۷ اسب بخار و ۲۱۰ نیوتون متر تولید می‌کند. قدرت تولیدی این موتور به وسیله یک گیربکس CVT به چرخ‌های آریزو ۵ توربو منتقل می‌شود.

تیگو ۷

در این خودرو از موتور یکسانی با آریزو ۵ توربوشارژر استفاده شده است. این موتور دارای حجمی برابر با ۱۴۹۹ سی‌سی بوده و قدرت و گشتاوری برابر با ۱۴۷ اسب بخار و ۲۱۰ نیوتون متر تولید می‌کند. قدرت تولیدی این موتور به وسیله یک گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته دو کلاچه (DCT) به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

هایما S7 توربوشارژر

در این محصول ایران‌ خودرو از موتوری ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ استفاده شده است. این موتور دارای حجمی برابر با ۱۷۹۵ سی‌سی بوده و قادر به تولید ۱۷۰ اسب بخار قدرت و ۲۳۰ نیوتون متر گشتاور است. نسخه توربو این خودرو مجهز به جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک به فروش می‌رسد.

رنو کپچر

رنو کپچر یک کراس‌اوور کوچک شهری بوده که به یک موتور ۴ سیلندر با حجم ۱۲۰۰ سی‌سی مجهز شده است. این موتور قدرتی برابر با ۱۲۰ اسب بخار و ۱۹۰ نیوتون متر گشتاور در اختیار راننده قرار می‌دهد. وظیفه انتقال قدرت در این خودرو بر عهده یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک است.

پژو ۲۰۰۸

پژو ۲۰۰۸ به یک موتور ۴ سیلندر با حجم ۱۶۰۰ سی‌سی مجهز شده که قدرتی برابر با ۱۶۳ اسب بخار و ۲۴۳ نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند. این موتور شتابی برابر با ۸.۲ ثانیه را برای پژو ۲۰۰۸ به ارمغان می‌آورد. گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک پژو ۲۰۰۸ قدرت تولیدی موتور را به چرخ‌ها منتقل می‌کند.

پژو ۵۰۸

پژو 508

در این محصول شاهد استفاده از موتور ۴ سیلندر هستیم که از ۱۶ سوپاپ بهره می‌برد. این موتور قدرتی برابر با ۱۶۳ اسب بخار تولید می‌کند و گشتاور آن نیز ۲۴۰ نیوتون متر است. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو برابر با ۶.۹ لیتر بوده و در آن از یک جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک استفاده شده است.

خودروهای DS

در خودروهای DS5 LS ،DS3 و DS7 از موتورهای توربوشارژر استفاده شده است. خودرو DS3 به یک موتور ۳ سیلندر توربوشارژر با حجم ۱.۲ لیتر بهره می‌برد که قادر به تولید ۱۱۰ اسب بخار قدرت و ۲۰۵ نیوتون متر گشتاور است. این موتور مصرف سوخت کمی دارد.

دو محصول دیگر شرکت دی‌اس به موتور ۱.۶ لیتری مجهز شده‌اند. این موتور ۴ سیلندر قدرتی برابر با ۱۶۳ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۳۰۰ نیوتون متر را در اختیار راننده قرار می‌دهد. این موتور از استاندارد آلایندگی یورو ۶ بهره می‌برد.

سیتروئن C3

در این خودرو از موتور یکسان با موتور مورد استفاده در پژو ۲۰۰۸، پژو ۵۰۸، DS 5 و DS 7 استفاده شده است. این موتور ۱.۶ لیتری ۴ سیلندر قادر به تولید ۱۶۳ اسب بخار قدرت و ۲۴۳ نیوتون متر گشتاور است. این موتور به همراه گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک شتابی کمتر از ۹ ثانیه برای راننده به ارمغان می‌آورد.

تویوتا C-HR

این محصول تویوتا با طراحی خاص و جذاب خود به یک موتور ۴ سیلندر ۱.۲ لیتری مجهز شده است. این موتور توربوشارژر قادر به تولید ۱۱۵ اسب بخار قدرت و ۱۸۵ نیوتون متر گشتاور است. قدرت تولیدی این موتور توسط گیربکس CVT به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

رنو تلیسمان

در این خودرو از یک موتور ۴ سیلندر با ۱۶ سوپاپ و حجم ۱۶۰۰ سی‌سی استفاده شده است. این موتور قادر به تولید ۱۹۰ اسب بخار قدرت و ۲۶۰ نیوتون گشتاور است. رنو برای این خودرو گیربکس اتوماتیک دو کلاچه در نظر گرفته است. این موتور شتابی برابر با ۷.۷ ثانیه را برای راننده به ارمغان می‌آورد.

نیسان جوک اسپرت

در نیسان جوک اسپرت از موتور توربوشارژر استفاده شده است. این موتور ۴ سیلندر با حجم ۱۶۱۸ سی‌سی می‌تواند ۱۹۰ اسب بخار قدرت تولید کند. گشتاور تولیدی این موتور برابر با ۲۶۰ نیوتون متر است. این موتور مصرف سوخت ترکیبی برابر با ۶.۵ لیتر دارد.

پورشه ماکان

در این محصول پورشه از موتور توربوشارژر با حجم ۲.۰ لیتر استفاده شده که قادر به تولید ۲۵۲ اسب بخار قدرت و ۳۷۰ نیوتون متر گشتاور است. قدرت تولیدی موتور توسط یک جعبه دنده ۷ سرعته PDK به چرخ‌های این خودرو منتقل می‌شود و شتابی برابر با ۶.۷ ثانیه برای راننده به ارمغان می‌آورد.

ولوو XC90

این محصول موفق سوئدی از یک موتور توربوشارژر با حجم ۲.۰ لیتر بهره می‌برد. این موتور قدرت و گشتاوری برابر با ۳۱۶ اسب بخار و ۴۰۰ نیوتون متر در اختیار راننده قرار می‌دهد. این محصول که در لیست خودروهای توربو مطرح در بازار ایران قرار می‌گیرد شتابی برابر با ۶.۹ ثانیه داشته و حداکثر سرعت آن ۲۳۰ کیلومتر در ساعت است.

لکسوس NX200

در این خودرو از موتور توربوشارژر ۴ سیلندر با حجم ۲.۰ لیتر استفاده شده است. این موتور می‌تواند قدرتی برابر با ۲۳۵ اسب بخار تولید کند و گشتاور آن نیز برابر با ۳۵۰ نیوتون متر است. قدرت این موتور توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته خودکار به چرخ‌ها منتقل می‌شود و شتابی برابر با ۷ ثانیه دارد.

مدل‌های دیگر

خودروهای توربو

علاوه بر محصولات ذکر شده در بالا شاهد حضور خودروهای دیگری مجهز به موتور توربوشارژر در بازار ایران هستیم. به علت وارادات کم این خودروها و همچنین قیمت بالای برخی از آن‌ها در لیست خودروهای توربو مطرح در بازار ایران حضور ندارند. برای مثال بعضی از اتومبیل‌های مرسدس بنز و بی‌ام‌و که در بازار ایران به فروش می‌رسند به موتور توربوشارژر مجهز شده‌اند.

نوشته با خودروهای توربو مطرح در بازار ایران آشنا شوید! اولین بار در چرخان پدیدار شد.