بررسی واقعیتی تلخ؛ افت ارزش پول ملی با مقایسه قیمت خودروهای وارداتی!

همان‌گونه که می‌دانید، در سالیان اخیر ارزش پول ملی ایران دچار افتی محسوس شده و این موضوع باعث به وجود آمدن اوضاع نامساعد در بازار داخلی کشور و اقتصاد شده است. حال می‌خواهیم با بررسی قیمت برخی اتومبیل‌های موجود در بازار خودرویی ایران، نوسان قیمت‌های به وجود آمده را نسبت به سال‌های گذشته مقایسه و ارزیابی نماییم. با ما همراه باشید.

(لازم به ذکر است که در این بررسی، قیمت خودروها در شرایط فعلی با نرخ ارز درهم که دارای ارزشی برابر با ۱۶۰۰ تومان است، بررسی شده و این مقایسه نسبت به ۴ سال قبل که این ارز دارای ارزشی برابر با ۹۰۰ تومان بوده است، انجام خواهد شد. همچنین، نرخ برخی از خودروهای نام برده شده، با ارز دلار نیز مقایسه می‌شود که در زمان این نگارش این مطلب، قیمت فرضی این ارز مهم بین المللی برابر با ۵۰۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده و با ۴ سال قبل که قیمت این شاخص مهم، برابر با ۲۷۰۰ تومان بود، قیاس خواهد شد)

۱-هیوندای سانتافه

در رابطه با قیمت هیوندای سانتافه می‌توان گفت که این خودرو در حال حاضر در کشور امارات متحد عربی (این کشور به عنوان بزرگ ترین صادرکننده خودرو به ایران به شمار می‌رود) دارای ارزشی برابر با ۱۱۸ هزار درهم در نمونه فول آپشن (بالاترین سطح امکانات) است که اگر این مبلغ را به واحد مالی ایران تبدیل کنیم، قیمت سانتافه بدون عوارض گمرکی و دیگر موارد، برابر با ۱۸۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان با نرخ درهمی برابر با ۱۶۰۰ تومان است.

حال اگر به چهار سال قبل برگردیم و قیمت فعلی این مدل را محسابه کنیم، متوجه خواهیم شد که سانتافه در آن دوره دارای قیمتی برابر با ۱۰۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است.

۲-کیا سورنتو

یکی دیگر از خودروهای کره‌ای که نام آن در این لیست به چشم می‌خورد، کیا سورنتو بوده و همانند سانتافه، این مدل نیز دارای فروش بسیار بالایی در بازار خودرویی ایران است. حال اگر نگاهی به قیمت سورنتو با توجه به آخرین مدل بی‌اندازیم، متوجه خواهیم شد که این خودرو در نمونه فول آپشن خود دارای قیمتی برابر با ۱۱۷ هزار درهم بوده و قیمت آن در ایران بدون عوارض گمرکی و دیگر موارد، برابر با ۱۸۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

حال اگر به ۴ سال قبل برگردیم و همین مبلغ را با نرخ درهمی برابر با ۹۰۰ تومان محاسبه کنیم، در میابیم که سورنتو در آن دوره دارای ارزش قیمتی برابر با ۱۰۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است.

۳-تویوتا راو۴

از دیگر خودروهای موجود در این لیست، تویوتا راو۴ نام دارد. این اتومبیل در واقع یک کراس اورر شهری بوده و یکی از پر فروش ترین خودروها در بازارهای جهانی است. راو۴ در حال حاضر دارای ارزشی برابر با ۱۲۱ هزار درهم در نمونه فول آپشن خود بوده که این قیمت در صورت تبدیل به واحد مالی ایران، برابر با ۱۹۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بدون عوارض گمرکی و دیگر موارد خواهد بود. حال اگر به چهار سال قبل برگردیم، متوجه خواهیم شد که راو۴ با نرخ درهمی برابر با ۹۰۰ تومان، دارای ارزشی برابر با ۱۰۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود.

(لازم به ذکر است که این مدل در بازار آمریکا دارای ارزشی برابر با ۳۶ هزار دلار است که با نرخ دلاری برابر با ۵۰۰۰ هزار تومان، قیمت این مدل برابر با ۱۸۰ میلون تومان می‌شود و اگر به ۴ سال قبل که ارزش ارز دلار برابر با ۲۷۰۰ تومان بود، برگردیم متوجه خوهیم شد که قیمت راو۴ برابر با ۹۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود)

۴-هیوندای سوناتا

از دیگر محصولات هیوندای که در این لیست حضور دارد، می‌توان به سوناتا اشاره کرد. این خودرو یک سدان متوسط محسوب شده و دارای فروش بسار بالایی است. سوناتا در بازار امارات متحد عربی در نمونه فول آپشن خود دارای ارزشی برابر با ۸۵ هزار درهم بوده که این مبلغ به واحد مالی ایران، برابر با ۱۳۶ میلیون تومان بدون عوارض گمرکی و سایر موارد است. حال اگر به ۴ سال قبل برگردیم، متوجه خواهیم شد که سوناتا با نرخ درهمی برابر با ۹۰۰ تومان، دارای قیمتی برابر با ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

۵-بی ام و X4

بدون تردید، بی ام و X4 در حال حاضر یکی از با ارزش ترین خودروهای بازار ایران است و در کلاس کراس اووهای شهری عرضه می‌شود. این خودرو در بازار امارات متحد عربی در نمونه فول آپشن خود، دارای ارزشی برابر با ۲۳۰ هزار درهم بوده که این مبلغ، در صورت تبدیل به واحد مالی ایران، برابر با ۳۶۸ میلیون تومان بدون عوارض گمرکی و سایر موارد است.

حال اگر قیمت این مدل را با توجه به ارزش درهم در ۴ سال قبل محاسبه کنیم، متوجه خواهیم شد که بی ام و X4 با نرخ درهمی برابر با ۹۰۰ تومان، دارای قیمتی برابر با ۲۰۷ میلیون تومان بدون عوارض گمرکی و سایر موارد خواهد بود.

۶-مرسدس بنز E200 جدید

یکی دیگر از محصولات آلمانی موجود در این لیست، مرسدس بنز E200 جدید نام دارد. این خودرو به عنوان یک سدان متوسط لوکس به بازار داخلی ایران عرضه شده است. E200 جدید در بازار امارات متحد عربی دارای ارزشی برابر با ۲۵۲ هزار درهم بوده و اگر این مبلغ را به واحد مالی ایران تبدیل کنیم، در میابیم که E200 جدید بدون عوارض گمرکی و سایر موارد، دارای قیمتی برابر با ۴۰۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

حال اگر قیمت این مدل را با توجه به ارزش درهم در ۴ سال قبل محاسبه کنیم، متوجه خواهیم شد که مرسدس بنز E200 جدید با نرخ درهمی برابر با ۹۰۰ تومان، دارای قیمتی برابر با ۲۲۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بدون عوارض گمرکی و سایر موارد خواهد بود.

۷-کیا اوپتیما

از دیگر خودروهای پر فروش بازار داخلی کشور که در این لیست نام آن به چشم می‌خورد، کیا اوپتیما است. این مدل به عنوان یک سدان سایز متوسط به بازارهای جهانی عرضه می‌شود و دارای محبوبیت بسیار بالایی است. اوپتیما در حال حاضر دارای ارزشی برابر با ۸۶ هزار درهم بوده که این مبلغ در صورت تبدیل به واحد مالی ایران، برابر با ۱۳۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. حال اگر قیمت این مدل را با توجه به ارزش درهم در ۴ سال قبل محاسبه کنیم، متوجه خواهیم شد که کیا اوپتیما با نرخ درهمی برابر با ۹۰۰ تومان، دارای قیمتی برابر با ۷۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بدون عوارض گمرکی و سایر موارد خواهد بود.

۸-میتسوبیشی اوتلندر

میتسوبیشی اوتلندر یکی دیگر از خودروهای حاضر در این لیست است که به عنوان یک محصول ژاپنی با کیفیت در بازارهای بین المللی شناخته می‌شود. اوتلندر در بازار امارات متحد عربی در نمونه فول آپشن و مدل ساختاری ۲۰۱۸، دارای ارزشی برابر با ۱۱۱ هزار درهم بوده که در صورت تبدیل این مبلِغ به واحد مالی ایران، در میابیم که اوتلندر دارای قیمتی برابر با ۱۷۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

حال اگر قیمت این مدل را با توجه به ارزش درهم در ۴ سال قبل محاسبه کنیم، متوجه خواهیم شد که میتسوبیشی اوتلندر با نرخ درهمی برابر با ۹۰۰ تومان، دارای قیمتی برابر با ۹۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بدون عوارض گمرکی و سایر موارد خواهد بود.

۹-لکسوس NX200T

از دیگر محصولات ژاپنی و محبوب این لیست، لکسوس NX200T نام دارد. این خودرو به عنوان یک کراس اوور شهری در بازارهای بین المللی حضور دارد و ارزش آن در بازار امارات متحد عربی در نمونه فول آپشن، برابر با ۱۸۶ هزار درهم بوده که اگر این مبلغ را به واحد مالی ایران تبدیل کنیم، در میابیم که لکسوس NX200T دارای قیمتی برابر با ۲۹۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

حال اگر قیمت این مدل را با توجه به ارزش درهم در ۴ سال قبل محاسبه کنیم، متوجه خواهیم شد که میتسوبیشی اوتلندر با نرخ درهمی برابر با ۹۰۰ تومان، دارای قیمتی برابر با ۹۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بدون عوارض گمرکی و سایر موارد خواهد بود.

نوشته بررسی واقعیتی تلخ؛ افت ارزش پول ملی با مقایسه قیمت خودروهای وارداتی! اولین بار در چرخان پدیدار شد.