منتظر دوبرابر شدن قیمت خودروهای CKD باشیم؟

تولیدات جدید سایپا خودروهای CKD

یکی از روش‌های تولید خودرو در کشورمان که در اکثر شرکت‌های خودروسازی مرسوم بوده تولید با قطعات منفصله (سی.کی.دی) است که در برخی از موارد به صول فول CKD انجام می‌شود که به همین دلیل باید منتظر دوبرابر شدن قیمت این خودروها باشیم چرا که قطعات خودروهای CKD با ارز ثانویه در حال وارد شدن بوده و نرخ فعلی بر اساس دلار ۴۲۰۰ محاسبه می‌گردد!

به گزارش چرخان، خودروهای CKD که به قطعات منفصله آنها به صورت کامل از خارج وارد می‌شود در حال حاضر با یک مشکل بزرگ روبرو هستند و آن هم محاسبه نرخ آنها با دلار ۴۲۰۰ تومانی و هزینه خرید هر کدام با نرخ ارز ثانویه است که در حدود ۸ تا ۹ هزار تومان است. همین علت باعث شده تا عملا تولید خاصی از این شرکت‌ها انجام نشده و عرضه این شرکت‌ها محدود به تعهدات قبلی گردد!

تولیدات جدید سایپانکته جالب در مورد خودروهای CKD که اتفاقا به صورت فول وارداتی مونتاژ می‌شوند این است که بسیاری از شرکت‌ها برای فرار از ممنوعیت‌های وارداتی خودروهای خارجی یا استفاده از سوبسیدهای دولتی برای تولید داخلی رو به این نوع از تولید می‌آورند و حتی بعضا کارخانه اختصاصی برای محصولاتشان ندارند که نمونه آن بسیار زیاد بوده و بعضا دیده می‌شود که امکان شماره گذاری برای آنها نیز فراهم نمی‌شود!

به هر حال وابستگی این نوع از خودروها به ارز باعث شده تا هر گونه نوسان در نرخ ارز تولیدشان را به مخاطره بیندازد و حتی در مواقعی مثل چند ماه اخیر عملا به یک معضل لاینحل تبدیل شود که از سویی نرخ‌گذاری آنها با نرخی است که عملا وجود خارجی نداشته و تامین هزینه‌هایشان با نرخی است که فاصله چند برابری با نرخ دولتی دارد!

معمولا در این مواقع شرکت‌ها با کاهش عرضه مستقیم باعث افزایش قیمت در بازار می‌شوند و به همین سادگی و پس از یک کش و قوس ساده با نهادهای نظارتی مجوز افزایش قیمت را می‌گیرند ولی در حال حاضر تفاوت نرخ ۴۲۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان چیزی در حدود ۲ برابر است که با این وجود افزایش هزینه دوبرابری را برای شرکت‌های مونتاژ کننده به همراه دارد که قطعا بایستی در قیمت خودرو لحاظ شود!

تولیدات جدید سایپا تولید خودرو خودروهای CKDدر حال حاضر شورای رقابت که به طور کلی مسئولیتی در مقابل خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان نداشته و شرکت‌ها را در این زمینه مختار کرده است و در قیمت‌های پایین‌تر نیز کنار گذاشته شده و سازمان حمایت مسئولیت آن را برعهده گرفته است ولی این سازمان در حال تدوین قوانینی است که به طور کلی برای همه خودروسازان قابل اجرا باشد که با توجه به شناختمان از این سازمان باید بگوییم که انتظار افزایش قیمت رسمی و دوبرابری خودروهای CKD انتظار غیرواقعی و دور از ذهن نیست!

نوشته منتظر دوبرابر شدن قیمت خودروهای CKD باشیم؟ اولین بار در چرخان پدیدار شد.