نقشه کلی مترو تهران به همراه تفکیک خطوط!

بی شک، مترو را می‌توان یکی از بهترین و پرکاربرد ترین وسایل حمل و نقل ساخته شده در این کره خاکی نامید. در این رابطه،‌ باید گفت که با توجه به گسترش شهرهای بزرگ در سرتاسر جهان و افزایش بی رویه جمعیت، وجود خطوطی ارزان و سریع برای جا به جایی مسافران نیاز بوده که این مورد با پیداش متروهای زیر زمینی و هوایی تا حدود زیادی به بهبود حال مسافران و شهروندان شهرهای بزرگ کمک کرده است.

طبق این موضوع، حال در این مطلب قصد داریم با بررسی نقشه مترو کلان شهر تهران، یک گزارش کامل را راجع به این طرح با تفیک خطوط ارتباطی تهیه کنیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه مترو تهران‌

پیرامون تاریخچه مترو یا همان قطار شهری تهران باید گفت که نخستین بار این طرح در دوره ناصر الدین شاه قاجار مطرح شد. در آن سال‌ها، برای عبور و مرور بهتر شهروندان تهران و ایجاد چهره ای جدید در پایتخت ایران، تصمیم به ساخت خطوط ترانوا در خیابان‌های تهران گرفته شد.

اما پس از گذشت چندین دهه، مسئولین وقت کشور، تصمیم به ساخت قطار زیر زمینی برای کم کردن ترافیک شهر تهران در اوایل دهه ۵۰ شمسی گرفتند و شروع به ساخت این طرح عظیم، به یک شرکت فرانسوی محول شد.

در ادامه این موضوع، ‌باید گفت که به طور رسمی مترو کنونی تهران در سال ۱۳۷۷ شمسی تاسیس شد و نخستین خط که آن در حال حاضر خط ۵ نام دارد، به جا به جایی مسافران مابین شهرهای تهران و کرج می‌پرداخت.

نقشه کلی مترو تهران

به طور کلی، باید گفت که مترو تهران یکی از بزرگ ترین و پر جمعیت ترین خطوط حمل نقل مسافران درون شهری و برون شهری بوده و سالانه بیش از ۷۲۰ میلیون مسافر را جا به جا می‌کند. لازم به ذکر است که میانگین مسافر جا به جا شده توسط خطوط مترو تهران در هر روز، برابر با ۲ میلیون نفر است.

در ادامه این مبحث، باید گفت که مترو تهران از ۷ خط مجزا تشکیل شده است که این ۷ خط سرتاسر شهر تهران را از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب به یکدیگر متصل می‌کند. (خط ۶ و ۷ مترو تهران در حال ساخت بوده و به طور کامل افتتاح نشده‌اند و در این میان،‌ خط ۶ مترو تهران در حال حاضر دارای کمترین ایستگاه فعال است) تعداد ایستگاه‌های مترو در تهران عددی برابر با ۱۱۶ بوده و تعداد قطارهای حاضر در این خطوط در حدود ۱۲۳۰ دستگاه است.

حال برای درک بهتر این موضوع، جدولی را بر اساس خطوط و ایستگاهای شهر تهران آماده کردیم.

خط سال تاسیس طول ایستگاه گونه
۱ ۱۳۸۰ ۷۰ کیلومتر ۳۲ مترو
۲ ۱۳۷۸ ۲۶ کیلومتر ۲۲ مترو
۳ ۱۳۹۱ ۳۷ کیلومتر ۲۴ مترو
۴ ۱۳۸۷ ۲۲ کیلومتر ۲۲ مترو
۷ ۱۳۹۶ ۶ کیلومتر ۵ مترو
۵ ۱۳۷۷ ۴۳ کیلومتر ۱۱ مترو

 

اسامی خطوط مترو تهران به همراه تفکیک آن‌ها

حال در این بخش به سراغ معرفی خطوط مختلف مترو تهران و تفکیک آن‌ها می‌رویم.

۱-خط یک

۲-خط دوم

۳-خط سوم

۴-خط چهارم

۵-خط پنجم

۶-خط ششم

۷-خط هفتم

انشعاب شهر پرند

در پایان لازم به یاداوریست که به گفته مسئولین شهری تهران بزرگ، چشم انداز مترو تهران بدین صورت بوده که این خطوط تا چندین سال آینده توانایی جا به جایی ۱۰ میلیون مسافر در روز را دارا هستند (در صورت اضافه شدن واگن‌های بیشتر) و با رشد تکنولوژی، امکانات مترو تهران افزایش خواهد یافت.

نوشته نقشه کلی مترو تهران به همراه تفکیک خطوط! اولین بار در چرخان پدیدار شد.