پیش بینی بازه قیمتی ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان بازار خودرویی ایران در ماه‌های آینده!

بی تردید، در حال حاضر بازار خودرویی ایران یکی از عجیب ترین نقاط بر روی این کره خاکی است. زیرا در این مکان، همه روزه قیمت خودروها تغییر کرده و هرگز نمی‌توان قیمت ثابتی را برای یک خودرو مشخص کرد. در این رابطه، باید گفت که در بازار خودرویی ایران مشتریان همواره بر سر یک دو راهی با عنوان خرید یا عدم خرید یک خودرو سواری قرار داشته و نمی‌توانند به طور مشخص سرمایه خود را برای انتخاب یک اتومبیل صرف نمایند.

بر این اساس، حال در این مطلب قصد داریم یک پیش بینی فرضی را برای بازه قیمتی ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان در بازار خودرویی ایران انجام دهیم تا بهتر بتوانیم این موضوع را برای مشتریان و خریداران احتمالی روشن نماییم.

طبق این موضوع، باید بگوییم که بازه قیمتی ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان در بازار داخلی کشور دیگر مربوط به خودروهای لوکس و مشهور نیست و کم کم خودروهای چینی و کمتر شناخته شده، در حال تصاحب این بازه هستند. در این رابطه، می‌بایست این نکته را خاطر نشان کرد که بازه قیمتی نام برده شده در حال حاضر بیشترین ترافیک و تنوع محصولات را دارا بوده و اغلب برندهای چینی، کره‌ای (خودروهای مونتاژی در داخل کشور) و … در این بازه قرار دارند.

در زمینه پیش بینی‌های صورت گرفته که توسط کارشناسان و فعلالان بازار داخلی انجام شده است، باید بدین صورت بگوییم که در ماه‌های آینده اگر نوسان قیمت ارزهای خارجی کنترل نشود، شاهد هرچه بیشتر شدن قیمت برخی محصولات وارداتی یا مونتاژی خواهیم بود که از میزان ارزش مالی واقعی خود فراتر رفته و برچسب قیمتی دور از انتظار خریداران بر روی آن‌ها ثبت خواهد شد.

همچنین، در صورت عدم بررسی مجدد تعرفه واردات خودروهای سواری به کشور، باید منتظر رشد بیشتر قیمت خودروهای وارد شده این مدت باشیم. زیرا تعرفه‌های اعلام شده در حال حاضر بسیار سنگین و غیر منطقی هستند و تنها سودی که این عوارض سنگین برای بازار خودرویی ایران دارند، افزایش بی رویه قیمت خودروها و کم شدن قدرت خرید هر چه بیشتر مشتریان خواهد بود. حال بهتر است این مسئله را با ذکر چندین مثال، راحت تر مطرح نماییم.

۱-جک S5

یکی از خودروهایی که می‌توان از آن به عنوان نمونه بارزی از افزایش بی رویه قیمت خودروهای موجود در کشور و ورود آن به بازه قیمتی ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان یاد کرد، جک S5 نام دارد. جک S5 در دو نمونه اتوماتیک و دنده دستی خود توسط گروه صنعتی کرمان خودرو مونتاژ و عرضه می‌شود. نکته جالب درباره این خودرو بدین صورت است که جک S5 اتوماتیک در اوایل سال گذشته (۱۳۹۶) در نمونه صفر خود با مدل ساخت سال، دارای قیمتی کمتر از ۹۶ میلیون تومان بود، اما حالا در خرداد ماه سال ۱۳۹۷، قیمت نمونه صفر کیلومتر این خودرو بیش از ۱۲۳ میلیون تومان در بازار داخلی کشور اعلام شده است.

۲-هایما S7

از دیگر خودروهایی که می‌توان از آن به عنوان مثالی بازر در رابطه با افزایش بی رویه قیمت خودروها و ورود آن‌ها به بازه قیمتی ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان یاد کرد، هایما S7 نام دارد. در این رابطه، باید گفت هایما S7 توسط گروه صنعتی ایران خودرو مونتاژ و عرضه می‌شود. این خودرو در نمونه تنفس طبیعی خود، در اوایل سال گذشته دارای قیمتی کمتر از ۹۷ میلیون تومان در نمونه صفر کیلومتر و مدل سال خود بود، اما حالا در خرداد ماه سال ۱۳۹۷، قیمت نمونه صفر کیلومتر این خودرو، در بازار داخلی کشور برابر با ۱۲۶ میلیون تومان اعلام شده است.

۳-سراتو ۲۰۰۰ سایپا

یکی دیگر از خودروهای موجود در این لیست که جهش قیمتی قابل توجه‌ای را دارا بوده و وارد بازه قیمتی ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان شده است، سراتو ۲۰۰۰ سایپا بوده است. این خودرو توسط گروه صنعتی سایپا مونتاژ و عرضه می‌شود. سراتو ۲۰۰۰ سایپا در اوایل سال گذشته در نمونه صفر کیلومتر و مدل سال خود، دارای قیمتی کمتر از ۹۵ میلیون تومان بود، اما در حال حاضر، این اتومبیل در نمونه صفر کیلومتر با مدل ساختاری ۱۳۹۷، دارای قیمتی بیش از ۱۲۱ میلیون تومان در بازار داخلی کشور است.

۴-چری تیگو ۵

از دیگر خودروهای موجود در این لیست که با جهش قیمتی بی رویه، وارد بازه قیمتی ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان شده است، چری تیگو ۵ نام دارد. در این رابطه، باید گفت که چری تیگو ۵ توسط شرکت مدیران خودرو به بازار داخلی کشور عرضه می‌شود. تیگو ۵ در اوایل سال گذشته در نمونه صفر کیلومتر و مدل سال خود، دارای قیمتی کمتر از ۹۴ میلیون تومان بود، اما در حال حاضر در خرداد ماه سال ۱۳۹۷، نمونه صفر کیلومتر این خودرو دارای قیمتی برابر با ۱۱۱ میلیون تومان در بازار داخلی است.

۵-مزدا ۳ نیو

یکی دیگر از خودروهای موجود در این لیست که در این بازه نوسان بسیار شدیدی را در زمینه قیمت نهایی در بازار داخلی کشور داشته است، مزدا ۳ نیو نام دارد. در این رابطه، باید گفت که مزدا ۳ نیو توسط گروه خودروسازی بهمن مونتاژ و عرضه می‌شود. مزدا ۳ نیو در اوایل سال گذشته در نمونه صفر کیلومتر و مدل سال خود، دارای قیمتی کمتر از ۱۳۰ میلیون تومان در بالاترین سطح امکانات رفاهی بود، اما در حال حاضر قیمت این اتومبیل در خرداد ماه سال ۱۳۹۷، بیش از ۱۷۰ میلیون تومان در بازار داخلی کشور اعلام شده است.

 

۶-پژو ۲۰۰۸

از دیگر خودروهایی موجود در این لیست که می‌توان از آن به عنوان یکی از پر نوسان ترین خودروها در زمینه قیمت نهایی در بازه قیمتی ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان یاد کرد، پژو ۲۰۰۸ نام دارد. در این رابطه، باید گفت که پژو ۲۰۰۸ توسط گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت پژو (ایکاپ) مونتاژ و به بازار عرضه می‌شود. پژو ۲۰۰۸ در نخسین ماهای حضور خود در بازار داخلی کشور، دارای قیمتی کمتر از ۱۱۵ میلیون تومان در نمونه صفر کیلومتر خود بود، اما حال در خرداد ماه سال ۱۳۹۷، قیمت این اتومبیل در نمونه صفر کیلومتر، بیش از ۱۵۰ میلیون تومان در بازار داخلی کشور اعلام شده است.

۷-هیوندای i20 مونتاژی

یکی دیگر از خودروهایی که با جهش قیمتی بی رویه، وارد باره قیمتی ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومانی شده است، هیوندای i20 مونتاژی بوده است. این خودرو توسط گروه صنعتی کرمان خودرو با همکاری برند کره‌ای هیوندای، مونتاژ و عرضه می‌شود. هیوندای i20 مونتاژی در نخستین ماه‌های عرضه به بازار داخلی، دارای قیمتی کمتر از ۹۴ میلیون تومان در نمونه صفر کیلومتر و با مدل سال خود بود، اما حال این اتومبیل در خرداد ماه سال ۱۳۹۷، دارای قیمتی بیش از ۱۲۸ میلیون تومان در بازار خودرویی ایران است.

۸-هیوندای اکسنت مونتاژی

سرانجام، آخرین خودرویی که می‌توان از آن به عنوان یکی از مدل‌هایی که دارای افزایش قیمت بی رویه در بازار داخلی کشور بوده است، یاد کرد، هیوندای اکسنت مونتاژی نام دارد. در این رابطه، باید گفت که این خودرو توسط گروه صنعتی کرمان خودرو با همکاری برند کره‌ای هیوندای، مونتاژ و عرضه می‌شود. اکسنت مونتاژی در نخستین ماه‌های حضور خود در بازار داخلی کشور، در نمونه صفر کیلومتر و مدل سال خود، دارای قیمتی کمتر از ۱۱۰ میلیون تومان بود، اما حال در خرداد ماه سال ۱۳۹۷، این اتومبیل در نمونه صفر کیلومتر خود، دارای قیمتی بیش از ۱۳۲ میلیون تومان است.

نوشته پیش بینی بازه قیمتی ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان بازار خودرویی ایران در ماه‌های آینده! اولین بار در چرخان پدیدار شد.