پیگیری دیجیاتو؛ چرا به بیمه حوادث راننده مسبب حادثه، دیه ماه حرام تعلق نمی‌گیرد؟

اخیراً دستورالعمل جدید بیمه‌ای در خصوص «بیمه حوادث راننده مسبب حادثه» منتشر شد که بر اساس آن اگر راننده مسبب حادثه درتصادف فوت کند و فوت در ماه حرام باشد از محل بیمه حوادث سرنشین به او دیه ماه حرام تعلق نمی‌گیرد. این خبر حواشی زیادی به همراه داشت که ناشی از ابهامات در قوانین بیمه بود.

انتشار این دستورالعمل این سوال را به وجود آورد که چرا و برچه اساس دیه ماه حرام به رانندگان مسبب حادثه فوت شده، در ماه‌های حرام تعلق نمی‌گیرد.«علی هدایت‌کار» رئیس اداره نظارت بر بیمه‌های خودرو بیمه مرکزی در گفتگو با دیجیاتو در ابتدا به دو نکته اشاره می‌کند، اول راننده مسبب حادثه یعنی همان راننده مقصر و دوم آنکه دیه ماه حرام به زیان دیده و شاکی تعلق می‌گیرد.

او در ادامه توضیح می‌دهد:

«در حوادث رانندگی یک طرف مسبب و مقصر حادثه وجود دارد و سمت دیگر زیان دیده؛ اگر فرد زیان دیده در اثر حادثه رانندگی فوت کند، راننده مقصر باید دیه کامل فرد را بپردازد. بنابراین این تصادف مشمول بیمه شخص ثالث می‌شود و بیمه دیه فرد را کامل پرداخت خواهد کرد. حتی اگر حادثه در ماه‌های حرام باشد، دیه به صورت کامل یعنی به مبلغ 308 میلیون تومان توسط بیمه پرداخت می‌شود.»

بیمه حوادث راننده مسبب حادثه

سقف بیمه حوادث راننده مسبب حادثه چقدر است؟

شکل دیگر حادثه که تصویب نامه اخیر را با حواشی مختلف روبرو کرد، آسیب دیدگی یا فوت راننده‌ای است که خودش مقصر حادثه است. به گفته هدایت‌کار تفاوتی ندارد که این دسته از حوادث در ماه‌های حرام باشند یا غیر حرام. شخصی در تصادفی که خودش مقصر آن بوده تصادف می‌کند و آسیب می‌بیند؛ بنابراین شاکی وجود ندارد، فرد نمی‌تواند از خودش شکایت کند و نمی‌تواند از خودش «دیه» بگیرد.

در نتیجه دیه ماه حرام و غیر حرام معنایی ندارد و به همین دلیل قانون گذار گفته است دیه فوت در ماه عادی. رئیس اداره نظارت بر بیمه‌های خودرو بیمه مرکزی ادامه داد:

«عموم مردم و رانندگان می‌توانند بیمه‌نامه «حوادث» خریداری کنند تا در زمان تصادف از بیمه‌نامه حوادث استفاده کنند. منتها از آنجائیکه تهیه بیمه حوادث اجباری نیست و افراد آن را خریداری نمی‌کنند، داشتن پوشش «سرمایه بیمه‌نامه» یا «بیمه حوادث راننده مسبب حادثه» الزامی شده است تا مسبب حادثه در صورت آسیب دیدن خودش بتواند از مزایایی سرمایه بیمه‌نامه که سقف آن تا 231 میلیون تومان است، بهره‌مند شود.»

بیمه حوادث راننده مسبب حادثه

چنانکه گفته شد براساس قوانین بیمه کل کشور، دیه به فرد زیان دیده یا فوت شده که مسبب حادثه نباشد، به طور کامل از سوی شرکت بیمه‌گر پرداخت خواهد شد و سقف آن دیه کامل ماه حرام است. اما دیه به مسبب حادثه که خود آسیب دیده است تعلق نمی‌گیرد ولی شخص با بیمه حوادث راننده مسبب حادثه که الزامی است، تا سقف 231 میلیون تومان تحت حمایت بیمه قرار خواهد گرفت. به همین دلیل بیمه‌گران به همه افراد مخصوصا رانندگان توصیه می‌کنند تا پوشش‌های غیر الزامی مانند بیمه حوادث را خریداری کنند تا از حمایت بیشتری برخوردار شوند.

The post پیگیری دیجیاتو؛ چرا به بیمه حوادث راننده مسبب حادثه، دیه ماه حرام تعلق نمی‌گیرد؟ appeared first on دیجیاتو.